Festival Stranou - Evropští básníci naživo 2021

Kulturní akce

Již po čtrnácté se sejdou v Berouně čeští i zahraniční básníci na několikadenním mezinárodním literárním festivalu Stranou – evropští básníci naživo. Festival tentokrát proběhne ve dnech 8. až 12. června. Již klasicky se bude konat na více místech, jeho hlavním dějištěm však bude jako obvykle Beroun.

Právě zde se uskuteční hned několik autorských večerů a setkání: v úterý 8. června na zahrádce kavárny Jiná káva to bude večer finské poezie, během kterého představí editor a překladatel Michal Švec spolu s překladatelkou Jitkou Hanušovou ojedinělou antologii finské lyriky Bílé přeludy na vlnách. Středa bude patřit autorským vystoupením v pražské Knihovně Václava Havla, ve čtvrtek budou mít autoři i návštěvníci poznat atmosféru čtení na Tetínském hradišti. V pátek je připraveno setkání autorů s berounskými studenty na zahrádce Jiné kávy a večer zazní poezie a posléze koncert klezmerové kapely Mamalör v prostorách zahrady Muzea berounské keramiky. V sobotu vyrazí básnická výprava na hrad Krakovec, kde jejich čtení zakončí koncert světově uznávaného kytaristy Pavla Steidla. V Knihovně Beroun a v kavárně Jiná káva budou mít návštěvníci možnost shlédnout výstavu fotografií mapující uplynulých třináct let festivalu.

„Vzhledem k nejistotě spojené s pandemií covidu je účast zahraničních hostí do poslední chvíle docela adrenalinová záležitost, doufáme však, že se jim podaří ve zdraví přijet a festivalu se zúčastnit. Návštěvníci se mohou těšit na skvělé autory a doufáme, že si každý z jejich tvorby vybere něco, co ho osloví,“ prozrazuje programový ředitel festivalu Peter Kuhar.

Více informací o programu a letošních hostech je k dispozici na webu www.festivalstranou.cz.

Srdečně vás zveme a těšíme se, že se na některé z akcí setkáme.